+ Home

 

 

Division Policies & News

210 Community Bulletin

Awards

2019 Code 200 Awards:  Congratulations to the following Code 210 award recipients (ceremony held 7/24/19), click here for a listing of all award recipients.

  • Teamwork/Partnership

    • Area 200 Beamline Team, David Boon
    • B.17 Swing Space Construction & Outfitting Team, David Boon
    • B.33 Roof Replacement Team, Carol Wooten
    • PACE Spacecraft Component Procurement Team

                            Alonda Woodley                      Colin Bornmann
                            Ian Sherry                                  Andres Castro
                            Lisa Bednarik                             Camille Thurston
                            Joel Rivera                                 Deandre Rawlings
                            Makara Nevils                          Cynthia White
                            Michelle Padfield                     Ayana Briscoe

  • Honoring Excellence

    • David Boon
  • Gold Star
    • Mayra Nieves-Torres
  • Leadership Quality
    • Bruce Tsai
    • Maikeyza Brown
  • Honoring Excellence
    • Lois Mcduffee

 

2019 Agency Honor Award Recipients:   Congratulations to the following Code 210 award winners (ceremony will be 9/5/19, at 10:00  am in the Bldg. 8 Hinners Auditorium)

Outstanding Leadership Medal

This prestigious NASA medal is awarded to Government employees for notable leadership accomplishments that have significantly influenced the NASA Mission.

210/Carlos R. McKenzie

210/Dean S. Patterson

Group Achievement Award

This prestigious NASA certificate is awarded to any combination of Government and/or non-Government individuals for an outstanding group accomplishment that has contributed substantially to NASA's mission.

210.Y/Jonathon D. Wingerberg--JPSS Ground Contracts Transition Team

 

2018 Robert H. Goddard Awards:  Congratulations to the following Code 210 award recipients (click to see all award recipients)--

  • Customer Service (Individual and Team Recognition)

    • Michelle Padfield
  • Professional Administration (Individual and Team Recognition)
    • Elizabeth Haase
  • Supervision Award
    • Craig Keish

 

2019 POD Annual Awards (held 5/8/19):  Congratulations to all!  Click here to see the winners.

 

 

 

 

Personnel Announcements

Congratulations on Promotion

  • GS-14 Lead Administrative Systems Analyst:  MaryAnn Tolodziecki
  • GS-14 Senior Small Disadvantaged Business Specialist:  Jennifer Perez
  • GS-14 Contract Specialist:  Meredith Link, Naimah Bhuruku, Maryra Nieves-Torres, Rhea Frazier, Maikeyza Brown
 
Length of Service
  • Faye Johnson - 20 years
  • Rogenia Dean - 15 years
Going
  • Georgeana Green to Department of Army on 7/24/19
  • Linda Ossei-Boateng to Commerce on 7/11/19
  • Andrea Davis retired effective 6/28/19
  • Alyssa Frazier to OCHM on 6/14/19
  • Elizabeth Abraham to NOAA effective 5/10/19